XAVIER OUTDOOR TRACK  2009 

The weather finally started to cooperate, and as a result Xavier was once again able to post some impressive performances. The freshman sprint squad was able to take down the school record in the 4x100. The record was held by Mr. George Febles '83 (Head coach of Fordham Prep).  Mr. Febles and his teammates held the record for 29 years, making it one of the oldest freshmen records on the books. The frosh squad of Nick Dellafera, Ed Wagner, Henry Lowe and Gabe Spooner got the records while placing 4th in the Varsity 4x100. We claimed a number of silver medal performances, Pat Green in the Javelin, Jordan ELie-Vieux in the 3200, and Ed Wagner in the Long Jump.  In the throwing circle, Chris Kelly stepped up and made the finals, throwing far enough to grab 6th. A great meet for Xavier which ended on a high note as the 3200 meter relay of Brain King, Jordan Elie-Vieux, Jon Koonce and Avery Sternglass grabed a 4th place finish. This was capped off with Avery Sternglass breaking 2:00 for the first time.
 Weight Results below the Varsity results- With the numbers of weight runners down on the team from last year, the weight squad rose to the occasion trying to defend their title from last year.  The weight team claimed 7 sectional champions on the way to a close 2nd place finish.  The day was highlighted by Jake Busuttil who claimed both the midget long jump and high jump crowns.  Not to be out done, Chris Velez took the Junior 200 and Long jump crowns.  A spirited performance by all.

 

NYCHSAA VARSITY SECTIONALS AT MOUNT 5//16/09
VARSITY FIELD EVENTS:
POLE VAULT TRIPLE JUMP LONG JUMP 
Ferrer  10'6" 4 Efap  39'7.5" 2 Wagner  19'8pr*
NON SCORING SHOT
1 Delaney  36'3.75"* JAVELIN DISCUS
Magnowski 32'6.5" 2 Green  155'4"* 6 Kelly  101'1"
Klein 29'6.75" Mastrangelo  136'6"pr
Jerrick 22'1" Rodeschin  133'5"
Halvicek  127'0" NON SCORING DISCUS
Non Scoring Pole Vault Sullivan  117'7" 1  Giglio  97'11"pr*School Record
3 Avila  9'0"* Dellafera  107'9" 3 Magnowski  94'6"pr* #2 ATX-F
Nieves  98'0" Delaney  83'3"
Finnegan  97'0" Jerrick  69'3"
Kaminski  93'6" Klein  68'3"
Campmier  64'0"
VARSITY RUNNING EVENTS
400m Intermediate Hurdles Final on Time 110 meter High Hurdles- Trials  Novice 1600 meter run (sections)
Brunner  62.56 Cheah   18.76 DeSalvo  5:09.1pr
Cuffe   70.43 Kondrat  19.63 Manciameli  5:13.6pr
Schillaci  68.92pr LaRock  20.56 Batten  5:15.9
Cashin  5:41.7
1600 meter relay --- Final on time
Spooner  53.4 Maiocco   55.1 Caesar  61.3
Brunner  55.2 Lowe    54.3pr Cheah  60.4pr
Koonce  54.8 Leonardi   56.1 Martir  62.1
Sternglass  52.1pr DeLorenzo  57.2pr Netland  62.5
TT    3:35.8 TT   3:43.6 TT  4:06.3
3200 meter run (sections) 400 meter relay -  Freshman 800m Run (sections)
2 Elie-Vieux  9:52.6pr*#4ATX Dellafera 3 Maiocco  2:13.9PR* #6ATX
Conlon   10:58.4pr Lowe Watch   2:17.0PR
Wagner Kane  2:23.9
Spooner Barr  2:36.6
TT    47.53  /  46.92  4TH PLACE Pucik  2:37.9
FROSH SCHOOL RECORD
800 meter run - Sections Freshman 400m Run (sections) 400 Meter Dash- Final on Time
King  2:03.8 Schillaci  60.3 Netland  61.4
Martir  2:14.2pr Watch  62.4 Said  64.9
Caesar  2:16.2pr Kane  62.7 Delphin 65.5
DeSalvo  2:20.4 Maiocco  62.7pr  Wren  66.4
Batten  2:25.1 LaRock  69.5 Richards  67.5pr
Frankowski  72.7 Schober 70.0
Escolona  75.6pr Osorio  79.9
1600 meter run - Sections Smith,B  75.9
Miranda  4:43.0pr Brody  77.9
Novice 800 meter relay Final on time
Nieves  28.5 Jean-Baptiste  30.8 Excolona  33.8
Abraham  31.4 Kanapathipillai  31.4 Brody  32.9
Pena    31.1 Argyros  30.8 Frankowski  32.5
Wren  27.8   Gonzalez,S  31.6pr Smith,B  33.4
TT  1:58.8 TT  2:01.6 TT   2:12.7
Osorio  34.2 Patel  29.2
Mastro  35.1pr Richards  29.9
Dinovic  29.2 Said  30.8
Cippola  35.6 Schober  29.2
TT  2:14.1 TT  1:58.4
200 meter dash-
Cuffe  26.0 Ferrer  26.2 Efap  26.4
Leonardi  26.0  Hayes  24.8 Campmier  25.9
Maiocco  24.8pr Iannuzzi  25.5 Kondrat  2.6
Kaminski  26.4 Delphin  27.7
3200 meter relay (sections)
King     2:05.5 Manciameli   2:12.9
Elie-Vieux  2:05.5 Brockway  2:11.5
Koonce   2:05.3pr Delorenzo  2:15.0pr
Sternglass  1:59.9pr Miranda  2:10.2
TT   8:16.2  4TH PLACE TT  8:49.4
Weight Field events:
MIDGET LONG JUMP JUNIOR LONG JUMP JUNIOR SHOT PUT
1 Jake Busuttil  16'8"*  1 Chris Velez  16'2.5"* 1 Joey Cippola  16'4"*
SECTIONAL CHAMPION SECTIONAL CHAMPION SECTIONAL CHAMPION
3 Nicholas Argyros  11'4"* 2 Tyler Hickey  13'9" *
MIDGET HIGH JUMP
1 Jake Busuttil  5'1" *#4ATX-W #6ATX-F
SECTIONAL CHAMPION
Weight Running Events:
SubMidget 100m Dash: Heats Junior 100m Dash: Heats
1 Jeremy Pena  15.2PR* 1 Jimmy Escalona  15.1PR*
SECTIONAL CHAMPION SECTIONAL CHAMPION
Junior 200m Dash: Final on Time Sub Midget 400m Dash  Midget 800m Run
1 Chris Velez  25.5* 2 Taylor Conlon  63.9pr* 5 Anthony Pucik  2:34.7
SECTIONAL CHAMPION 3 Pete Cashin  67.6*
4 Shiv Patel  27.5 5 Edmund Dalton  87.7
Junior 800m Run: Sections SubMidget 400m Relay: Final on Time Junior 800m Relay:  Final on Time
3 Joey Cipola  2:47.6*  Jeremy Pena * Anthony Pucik  33.0*
Edmund Dalton  * Jimmy Escalona  30.1pr*
Pete Cashin  * Tyler Hickey  28.9*
Taylor Conlon  * Shiv Patel  30.5*
TT  60.8  2ND PLACE TT 2:02.4 3RD PLACE
Sectional Champs Score
  Team   Shot Put  Long Jump Pole Vault Discus Javelin Triple Jump High Jump 100 Meters 200 Meters 400 Meters 800 Meters 1600 Meters 3200 Meters Steeplechase 110 M High Hurdles 400 IM Hurdles 400 Meter Relay 1600 Meter Relay 3200 Meter Relay Total
2 Fordham Prep 88.5 9 6 10   1 7 10.5   6 6 3 4 2 2 9 6 1 2 4 88.5
1 Farrell 86     6 8 5     5   7 7 5 7 9 7 4 3 4 9 86
5 St. Joe's Sea 43   5       7 4 3   1 2 6   5   4   6   43
3 Hayes 20 3 1   1       6 4 2               3   20
7 St. Peter's 18.5 4       6   1.5       4   3             18.5
6 Xavier 18   4     4 2             4       2   2 18
4 Mount 16       3       2 1             2 6 1 1 16
8 Spellman 6                 2               4     6
9 Regis 5       4               1               5
15 All Hallows 3                 3                     3
10 St. Ray's 0                                       0
11 Iona Prep 0                                       0
12 Moore 0                                       0
13 LaSalle 0                                       0
14 Bles. Sacr 0                                       0
16 Stepinac 0                                       0
17 Salesian 0                                       0
18 Rice 0                                       0
19 Sacred Heart 0                                       0
                                           
                                         
                                         
       
       
       
       
       
       
       


Junior Midget Champs

  Team Junior Shot Put Junior Long Jump Midget High Jump Midget Long Jump Junior High Jump Submidget 100 Midget 100 Junior 100 Junior 200 Submidget 400 Midget 800 Junior 800 Submidget 400 relay Midget 400 relay Junior 800 Relay Junior 3200 relay Total
5 Fordham Prep       4   9 12 4 3 8 7 4 6 6 6 6 75
1 Xavier 6 10 6 9   6   6 8 8 1 3 4   3   70
3 Regis             3   5   8 6     6   28
2 St. Joe's Sea   3 4                           7
4 Hayes                                 0
6 St. Peter's                                 0
7 Iona Prep                                 0
8 Spellman                                 0
9 St. Ray's                                 0
10 Mount                                 0

 

ATX = All Time Xavier, in other words you make the record books.

Medal Count  The season total stands at 214 with these CHAMPIONSHIP medals.

SUB 5 CLUB

Previous Pr 2008-2009
Elie-Vieux'09  4:38.8 
Miranda'09  4:43.0
Sternglass'10  4:43.1
Brockway  '09 4:45.5 4:46.1
King '10  4:56.1
J Maiocco '12 4:56.9
Martir '11 4:56.9
Caesar'11 4:59.1
DeLorenzo'11  5:01.4
Conroy '11 5:02.7
Watch '12 5:05.2
DeSalvo '10 5:09.1
Bernstein 09 5:04.9 5:09.8
J Kane'12 5:11.9
Conlon '10 5:10.4 5:13.6
Manciameli '10 5:13.6
Batten'10  5:14.8
Zuccarello '12 5:17.4
Acevedo '12 5:18.2
Travers' 12 5:19.6
Bruno '10 5:08.6